Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemleri olan dergi, TV, gazete vb. reklamların aksine teknolojinin kullanılması ile ortaya çıkmış ve her an her saniye bize ulaşabilen bir pazarlama çeşididir. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile rüştünü ispat eden dijital pazarlama başta yaygın sosyal medya mecraları Instagram, Facebook ve Twitter olmak üzere pek çok alanda kullanılır. Uygulanması sırasında farklı yöntemlerin kullanıldığı dijital pazarlamanın en önemli yönü kısa sürede büyük kitlelere ulaşabilecek potansiyelde olmasıdır. Marka bilinirliğini, satışlarını ve kar oranını arttırmak isteyenler tarafından kullanılan dijital pazarlama hemen her sektörde ve oldukça farklı tekniklerle kullanılabilen bir yöntemdir. Peki, dijital pazarlamayı ön plana çıkaran yöntemler nelerdir? Buyurun inceleyelim…

Dijital Pazarlama Teknikleri
SEO: Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen bu yöntem sayesinde web sitelerinin arama motorlarında en üst sıralarda listelenmesi sağlanarak marka bilinirliği ve satışlar arttırılmaya çalışılır.
SEM: Arama motoru pazarlaması ifadesinin kısaltması olan SEM arama motorlarında reklam verilmesi işlemidir. SEM sayesinde hedef kitleye ulaşmak daha kolay bir şekilde gerçekleşir.
Mobil Pazarlama: Akıllı telefonların gün geçtikçe yaygınlaşması ile ortaya çıkan bu pazarlama çeşidi doğrudan doğruya kişilerin mobil cihazları üzerinde uygulanan bir pazarlama tekniğidir.
E-Mail Pazarlama: İnternetin kullanılmaya başlandığı ilk zamanlardan beri hayatımızda var olan e-mail üzerinden yapılan ve satışları arttırmayı amaçlayan bir pazarlama tekniğidir.
İçerik Pazarlama: Markaların hedef kitlesinin ilgisini çekecek ve onları dolaylı yoldan alış verişe teşvik edecek içerikler aracılığıyla uyguladığı pazarlama tekniğidir.
Sosyal Medya: Günümüzde hemen herkesin bir sosyal medya kullanıcısı olması sosyal medya üzerinden yapılan pazarlamayı oldukça etkili kılmaktadır. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması günümüzün en etkili tekniklerinden biridir.
E-ticaret ve B2B-B2C Pazarlama: Firmalar ve müşterilerin karşılıklı veya kendi aralarında internet ağı sayesinde gerçekleştirdiği alım satımlara etki etmeyi amaçlayan dijital pazarlama tekniğidir.

Dijital Pazarlamanın Önemi
Geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak hızlı ve sınır aşan nitelikte olması dijital pazarlamanın hedef kitleye ulaşmada oldukça önemli olduğunu ortaya koyar. Dijital pazarlama sayesinde hedef kitle kapsamına alınan kişilere özel uygulamalar yapılarak potansiyel müşteri ile doğrudan iletişim kurulması sağlanır. Müşterilere özel oldukları hissi verilir ve markaya bağlılık güçlendirilir. Ürünler sadece ürünle ilgilenen kişilerin göreceği şekilde pazarlanarak hem ürüne ilgi duyan kişiye hitap edilmiş olur hem de ürünle hiç ilgisi olmayan kitle rahatsız edilerek kötü bir imaj çizilmez. Geleneksel pazarlamaya göre daha düşük maliyetlerle ürünün pazarlanması sağlanır. Bu sayede dijital pazarlama hem satışı arttırır hem de reklam-pazarlama giderlerini düşürür. Tüm bu nedenler doğrultusunda teknolojiye ayak uydurarak dijital pazarlamayı kullanmak işletmenize tam bir kazanç sağlar.